New items
Piękne kłamstwa
Twoja wina
Biblioteka bajek : Batman
Kiedyś Ci wybaczę / t. 2
Rany kamieni / Simon Beckett ; przekład Radosław Januszewski
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Honoriusz Balzac

Honoriusz Balzac
(1799 – 1850)
W sierpniu mija 165 rocz. śmierci tego znanego pisarza francuskiego. Jest to doskonała okazja by przypomnieć sylwetkę kiedyś bardzo popularnego i czytanego pisarza. Obok Dickensa i Tołstoja to jeden z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej. Pomysł tworzenia panoramy współczesnego społeczeństwa XIX w. kształtowały się powoli. Do roku 1830 powstające utwory drukowano oddzielnie by w roku 1833 z zamysłem autora połączyć w cykl określony przez niego w 1841 r. nazwą „Komedia ludzka”. Cykl obejmuje 130 utworów . W Polsce wydano 8 tomowy wybór dzieł (1880-1884), Tadeusz Boy-Zieliński od 1909 r. przetłumaczył i wydał 34 utwory Balzaca. W życiu pisarza kobiety odgrywały ważną rolę. Przez wiele lat kochał, aż wreszcie w 1850 r poślubił Polkę, Ewelinę Hańską. W swoich powieściach zmienił dotychczasową literacką modę i portretował kobiety dojrzałe (tzn. po trzydziestce) – stąd popularne pojęcie kobiety w wieku balzakowskim

Konkurs na bukiet zielny

Filia Biblioteczna i Izba Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym ogłasza czwartą edycję KONKURSU NA TRADYCYJNY BUKIET ZIELNY.